poniedziałek, 11 kwietnia 2016

PROGRAM



Załącznik
                                                                                             do Uchwały Nr 290
                                                                                             Rady Miasta Konina
                                                                                          z dnia 24 lutego 2016 roku



PROGRAM
opieki nad zwierzętami bezdomnymi
oraz zapobiegania bezdomności zwierząt
na terenie miasta Konina

Załącznik
                                                                                             do Uchwały Nr 290
                                                                                             Rady Miasta Konina
                                                                                          z dnia 24 lutego 2016 roku

PROGRAM
OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI
BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI
ZWIERZĄT NA TERENIE MIASTA KONINA W 2016 ROKU

WPROWADZENIE
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę." (art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt).
Podstawą prawną podjęcia przez Radę Miasta Konina uchwały w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m Konina”, zwanego dalej Programem jest art. 11a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Program ma zastosowanie do wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich.
Większość działań określonych w Programie dotyczy psów i kotów, ponieważ skala bezdomności tych zwierząt jest największą w całym kraju, jak również na terenie m. Konina.
W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gajowej w Koninie, przebywa na co dzień ok. 130-180 psów i 40-80 kotów. Ponadto organizacje pozarządowe, działające na terenie Konina, sprawują opiekę głównie nad tymi zwierzętami.

Bezdomność zwierząt jest zjawiskiem społecznym, którego głównymi przyczynami są:
1)   niekontrolowane rozmnażanie,
2)   porzucanie zwierząt przez właścicieli,
3)   ucieczki zwierząt,
4)    łatwość pozyskiwania zwierząt,
5)   panujące mody na dane rasy zwierząt,
6)   brak edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności, ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji.
Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie przestrzegania praw zwierząt z dnia 23 sierpnia 2011 r., zjawisko bezdomności zwierząt utrzymuje się na wysokim poziomie i ma tendencję wzrostową.

Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności zwierząt, dlatego też:
­   od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z Uchwałą Nr 202 Rada Miasta Konina z dnia 28 października 2015 roku wprowadzono opłatę od posiadania psa w wysokości 60,00 zł od każdego psa nieposiadającego czipa. Zwalnia się właściciela psa z opłaty jednorazowej w danym roku, w którym przeprowadzono czipowanie psa. 
 
Sterylizacja i kastracja (pozbawienie możliwości rozmnażania) zwierząt bezdomnych oraz domowych to norma we wszystkich cywilizowanych krajach oraz najskuteczniejsza metoda unikania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt. Program zakłada zachęcanie właścicieli zwierząt do ich sterylizacji i kastracji, poprzez prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych oraz akcji dofinansowywania tych zabiegów.
Koty wolno żyjące, bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie należy ich wyłapywać ani wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących, w tym jej zdrowotności, Urząd Miejski w Koninie zapewni dofinansowanie kosztów sterylizacji i kastracji oraz leczenie tych zwierząt. Realizacja wszystkich zadań, określonych w rozdziale 2 Programu, zmierza do ograniczenia liczby bezdomnych zwierząt trafiających pod opiekę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gajowej 7a i organizacji pozarządowych, działających na terenie Konina.

I.                   POSTANOWIENIA OGÓLNE:

1.      Ilekroć w programie jest mowa o:

­  Mieście, należy przez to rozumieć Miasto Konin;

­  Schronisku, należy przez to rozumieć Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie ul. Gajowa 7a;

­  zwierzętach bezdomnych, należy przez to rozumieć zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały;

­  zwierzętach domowych, należy przez to rozumieć zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub odpowiednim pomieszczeniu, utrzymane przez człowieka w charakterze jego towarzysza;

­  kotach wolno żyjących, należy przez to rozumieć koty urodzone lub żyjące na wolności (żyjące w otoczeniu człowieka w stanie dzikim);

­  Programie, należy przez to rozumieć Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Konina w 2016 roku.

2.      Koordynatorem Programu jest Prezydent Miasta Konina, za pośrednictwem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie.

3.      Realizatorami Programu są:

­   Wydział Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Koninie;
­   Straż Miejska Miasta Konina;
­   Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami;
­   Organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest ochrona zwierząt.


II.                CEL I ZADANIA PROGRAMU:

1.      Celem Programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Konina oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi.

2.      Zadania priorytetowe Programu to:

­   obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schroniskach dla zwierząt;

­   zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

­   sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie;

­   poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

­   odławianie bezdomnych zwierząt;

­   zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt;

­   usypianie ślepych miotów;

­   wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;

­   edukacja mieszkańców Konina w zakresie opieki nad zwierzętami.   


III.               SPOSÓB REALIZACJI ZADAŃ:

1.      Obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt realizuje schronisko poprzez obligatoryjne przeprowadzanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt w Schronisku, z wyjątkiem zwierząt, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów z uwagi na stan zdrowia i/lub wiek.

Ponadto:

­   Miasto poprzez prowadzenie akcji zachęcającej właścicieli psów i kotów do wykonywania zabiegów sterylizacji i kastracji na poniższych zasadach:

a)      Miasto zapewni właścicielom psów, które są czipowane i kotów dofinansowanie w wysokości 50 % kosztów sterylizacji samic i kastracji samców, w ilości maksymalnie 2 szt. zwierząt rocznie;

b)      Miasto zawrze umowę z sześcioma zakładami leczniczymi dla zwierząt tj.:
­  Przychodnią Weterynaryjną S.C Konin ul. Kościuszki 15A,
­  Gabinetem Weterynaryjnym Małgorzata Wilkowiecka Konin ul. Moniuszki 5,
­  Włodzimierzem Maciaszkiem Konin ul. Reformacka 15c,
­  Przychodnią Weterynaryjną Błażej Plaza Konin ul. Okólna 39a
­  Przychodnia Weterynaryjna Adam Hauke Konin ul. Chopina 1A
­  Przychodnia Weterynaryjna Klakier Dominika Dymalska Konin
                                                                                       ul. Dmowskiego 75
            na dokonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji dofinansowywanych przez Miasto;

c)      właściciel zwierzęcia, w celu wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji, zgłasza się ze zwierzęciem do zakładu leczniczego dla zwierząt oraz wypełnia oświadczenie, w którym potwierdza spełnienie warunków dofinansowania; 

d)     właściciel zwierzęcia dokonuje zapłaty 50 % kosztów zabiegu wg ceny usługi ustalonej w umowie z zakładem leczniczym dla zwierząt;

e)      Miasto na podstawie dowodu księgowego wystawionego przez zakład leczniczy dla zwierząt, do którego załączone zostało oświadczenie wskazane w pkt c, dokonuje zapłaty pozostałej części kosztów zabiegu bezpośrednio na konto zakładu leczniczego, zgodnie z warunkami zawartej umowy.
2.      Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Miasta Konina realizują:

a)      Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami poprzez przyjmowanie zwierząt bezdomnych dostarczanych do Schroniska przez Straż Miejską, Policję oraz mieszkańców Konina;

b)      Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie poprzez zlecenie zadania prowadzenia Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt Towarzystwu Opieki Nad Zwierzętami;

c)      Do schroniska nie są przyjmowane wolno żyjące koty, z wyłączeniem przypadków, w których zwierzęta te uległy wypadkom komunikacyjnym i wymagają pomocy lekarsko-weterynaryjnej. Do schroniska nie są przyjmowane również psy doprowadzone przez właścicieli chcących pozbyć się zwierzęcia. W takich sytuacjach możliwa jest pomoc schroniska i organizacji społecznych w znalezieniu psu nowego właściciela. Do tego czasu zapewnienie opieki zwierzęciu jest obowiązkiem dotychczasowego właściciela.
      
3.      Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącym w tym ich dokarmianie realizuje w oparciu o środki zapewnione w budżecie miasta Konina Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami wraz z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się statutowo ochroną zwierząt poprzez:

­   zakup i wydawanie karmy społecznym opiekunom (karmicielom) kotów wolno żyjących;

­   podejmowanie interwencji w sprawach kotów wolno żyjących;

­   wyszukiwanie i wskazywanie miejsc bezpiecznych zapewniających bezpieczeństwo kotom wolno żyjącym;

­    tworzenie azyli dla kotów wolno żyjących - według potrzeb.

4.    Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizuje Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami poprzez:

­   promocję adopcji psów i kotów ze Schroniska;

­   publikowanie wizerunku zwierząt przeznaczonych do adopcji na stronie internetowej miasta Konina.

5.    Wyłapywanie bezdomnych zwierząt z terenu Konina realizuje Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami przy udziale Straży Miejskiej.

6.    Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych i innych z udziałem zwierząt, realizują lekarze weterynarii wspólnie z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami.

7.    Usypianie ślepych miotów zwierząt realizuje:
­  Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami poprzez dokonywanie przez lekarza weterynarii zabiegów usypiania ślepych miotów w Schronisku;



­ Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie poprzez dofinansowanie zabiegów usypiania ślepych miotów zwierząt, w szczególności psów i kotów, których właściciele zamieszkują na terenie miasta Konina.

Wyżej wymienione zabiegi wykonywane będą przez Przychodnie Weterynaryjne tj.:
­   Przychodnia Weterynaryjna S.C Konin ul. Kościuszki 15A,
­   Gabinet Weterynaryjny Małgorzata Wilkowiecka Konin ul. Moniuszki 5,
­   Włodzimierz Maciaszek Konin ul. Reformacka 15c,
­   Przychodnia Weterynaryjna Błażej Plaza Konin ul. Okólna 39a,
­   Przychodnia Weterynaryjna Adam Hauke Konin ul. Chopina 1A,
­   Przychodnia Weterynaryjna Klakier Dominika Dymalska Konin
                                                                                                 ul. Dmowskiego 75.

8.    Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich realizuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółka z o. o w Koninie (na terenie zaplecza parku im. F. Chopina ul. Dmowskiego 2) zapewniając opiekę zwierzętom gospodarskim do czasu ustalenia właściciela zwierzęcia.

9.    Urząd Miejski w Koninie w ramach Programu prowadzi, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, działania edukacyjne m.in. w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami, ich humanitarnego traktowania, propagowania sterylizacji i kastracji oraz adopcji zwierząt bezdomnych.


IV.             FINANSOWANIE PROGRAMU

1.      Środki finansowe na realizację zadań wynikających z Programu zabezpieczone są w budżecie miasta Konina. 

2.      Środki finansowe wydatkowane będą poprzez zlecenia:

­   zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 ze zm.);

­   świadczenia usług i dostaw, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164).



                                                                                                  Załącznik do                   
                                                                                                      Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi
                       oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Konina


ZADANIA
WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW
SPOSÓB WYDATKOWANIA

1.      Zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt od dnia 01.04.2016 r. do 31.03.2017 r.

2016 r.               210 000,00 zł
od 01.01.2017r
do 31.03.2017r  70 000,00 zł

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa
nr 23/GK/2016-8639 .w dniu 25.03.2016 r.  z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami


2.      Opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie


   9.500,00 zł
w tym:

2016 rok - 8.500,00  
(w tej wartości zawarta już umowa nr 1/GK/2016-303 z dnia 13.01.2016 r. na wartość 3 000,00 zł)
2017 rok – 1.000,00 zł


Poprzez zlecenie:
­   zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 ze zm.);
­   świadczenia usług i dostaw, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164)


3.      Odławianie bezdomnych zwierząt


Wysokość zgodnie z pkt.1

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa nr 23 /GK/2016-8639 w dniu 25.03.2016r. z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami 


4.      Obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku dla zwierząt

jw.

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa nr 23 /GK/2016-8639 w dniu 25.03.2016 r. z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami 


5.      Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt


jw.

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa nr 23 /GK/2016-8639 w dniu 25.03.2016 r. z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami 


6.      Wykonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt oraz usypianie ślepych miotów

41.985,00 zł
w tym:

2016 rok – 29.985,00 zł
2017 rok – 12.000,00 zł

Poprzez zlecenie:
­   zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 ze zm.);
­   świadczenia usług i dostaw, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych Dz.U. z 2015 r., poz. 2164)


7.      Wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koninie Sp. z o. o – na terenie zaplecza parku
im. F. Chopina ul. Dmowskiego 2

Poprzez zlecenie:
­   zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 ze  zm.);
­   świadczenie usług i dostaw, zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych Dz.U. z 2015 r., poz. 2164)

8.      Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt

Wysokość zgodnie z pkt.1
(tabeli)

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa nr 23 /GK/2016-8639 w dniu25.03.2016 r. z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami 


9.      Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt - od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z Uchwałą Nr 202 Rady Miasta Konina z dnia 28 października 2015 roku wprowadzono opłatę od posiadania psów. Zwalnia się właściciela psa z opłaty jednorazowej w danym roku, w którym przeprowadzono czipowanie psa



-

Od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z Uchwałą nr 202 Rady Miasta Konina z dnia 28 października 2015 r. wprowadzono opłatę od posiadania psów.
Zwalnia się właściciela psa z opłaty jednorazowej w danym roku, w którym przeprowadzono czipowanie psa

10.  Działania edukacyjne m.in. w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami

Wysokość zgodnie z pkt.1
(tabeli)
Zgodnie z przeprowadzonym konkursem ofert - zawarta umowa nr 23 /GK/2016-8639 w dniu 25.03.2016 r..  z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami

 





                                                                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz