APELE !!


Coraz więcej ludzi korzysta z urlopu w towarzystwie swojego zwierzaka. Ze wszystkich czworonożnych przyjaciół psy sprawiają najmniej kłopotów podczas wakacji. Chętnie towarzyszą nam w drodze nad morze lub w góry,
Niestety według danych zebranych przez obrońców zwierząt, co rok opuszczanych jest w naszym kraju podczas okresu urlopowego coraz więcej psów. Dzieje się tak, pomimo że istnieją pensjonaty dla zwierząt, w których można zostawić psa na czas urlopu. Poza tym żadne zwierzę domowe nie jest przecież tak mobilne jak pies – dlatego raczej bez przeszkód można zabrać go ze sobą. Zwykle nie musi być przewożony w specjalnym koszyku. W trakcie podróży może natomiast okazać się niezwykle przydatny, zwłaszcza jako czujny dozorca lub jako towarzysz zabaw naszego dziecka.

RADA
Należy przyzwyczaić szczenięta do podróżowania samochodem. W tym celu najlepiej jak najczęściej zabierać je w podróż. Powinny nauczyć się, że od czasu do czasu muszą same zostawać na krótko w samochodzie – ale w nie nasłonecznionym miejscu !!!

Granice otwarte również dla psów
Na szczęście, właściciele psów coraz częściej myślą o zabraniu swoich czworonogów w podróż. Okazuje się, że dla czworonożnych podróżników granice państw nie są przeszkodami. Dlatego na urlopie spotyka się coraz częściej psich turystów. To zjawisko podoba się zarówno psom jak i ich właścicielom. Jednakże hotelarze i właściciele pensjonatów w krajach południowych nie zawsze są zachwyceni czworonożnymi gośćmi.

Paszport dla psów
Od lipca 2004 roku każdy pies lub kot podróżujący ze swoim panem po krajach Unii Europejskiej musi posiadać paszport. Uznawany jest on w większości krajów UE z wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji, które nie zmieniły dotychczasowych procedur. Paszporty pozwalają na ujednolicenie kontroli sanitarnych przewożonych zwierząt.
Dokument w barwach unijnych jest potwierdzeniem koniecznych szczepień, zwłaszcza przeciwko wściekliźnie. Możne też – chociaż nie jest to konieczne – zawierać zdjęcie czworonoga. Paszport ma rangę dokumentu i można go otrzymać w klinikach weterynaryjnych.

Przed wyjazdem
Przed wyjazdem zapoznajmy się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego jedziemy oraz w państwach tranzytowych. Mogą tam bowiem obowiązywać inne przepisy niż u nas. Informacji najlepiej zasięgną w ambasadzie danego państwa. W szczególności warto wiedzieć, czy w danym państwie nie obowiązuje kwarantanna lub czy na granicy nie jest wykonywana obowiązkowa kontrola weterynaryjna. Pamiętajmy, że wszystkie te czynności są dokonywane na koszt właściciela zwierzęcia.
Warto również zorientować się, jakie przepisy administracyjne obowiązują w miejscu naszego planowanego pobytu. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności związanych, np. z nałożeniem na nas mandatu za prowadzenie psa bez smyczy bądź kagańca buz za pozostawione nieczystości na ulicy.

WAŻNE
Przed zarezerwowaniem kwater nad Morzem Północnym lub Śródziemnym należy dowiedzieć się w odpowiednich urzędach ruchu turystycznego, które miejscowości posiadają kąpieliska dla psów.

INFORMACJA
Islandia jako miejsce urlopu z psem nie wchodzi w grę, ponieważ tam psy nie mogą przebywać w miejscach publicznych.

Podróże na czterech kółkach 
 
Na szczęście rzadko spotyka się psy, które nie znoszą jazdy samochodem. Ale również te, które niechętnie podróżują, muszą być czasem przetransportowane. Mdłości i nadpobudliwość można czasowo zmniejszyć za pomocą środków uspokajających lub tabletek przeciwko chorobie lokomocyjnej. Nie należy jednak podawać ich bez przerwy podczas wielogodzinnej jazdy.

Na kempingu
Urlop z psem w przyczepie kempingowej lub pod namiotem ma wiele zalet. Przede wszystkim- nie trzeba szukać pokoju. Nikt obcy nie zabroni psu nocować w samochodzie lub w przyczepie.
W przypadku, gdy nie znajdziemy wolnego miejsca na kempingu, na którym mogą przebywać psy, można wybrać inne miejsce. Podczas wakacji spędzonych w ten sposób pies może okazać się bezcenny. Na pewno przypilnuje naszej własności, a nawet odstraszy potencjalnych złodziei.
Samochód lub przyczepa kempingowa mają tę zaletę, że można w nich magazynować karmę dla psa. Dzięki temu, nie jesteśmy zmuszeni do kupowania drogich produktów w niektórych południowo- lub wschodnioeuropejskich krajach. Pies szybko potraktuje przyczepę lub namiot jako własny dom, łączący funkcję dwóch najważniejszych pomieszczeń w jego życiu: sypialni i kuchni.

Samotnie w samochodzie
Dzięki własnemu samochodowi lub przyczepie kempingowej jesteśmy niezależni. Możemy zatem zostawić w niej psa na jakiś czas, na przykład wtedy, kiedy chcemy wyjść do restauracji lub pozwiedzać okolicę.
Czasem wygodniej, zarówno dla nas jak i psa, będzie jeśli ulubieniec zostanie sam w samochodzie niż miałby przebywać wśród hałasujących ludzi. W takiej sytuacji pamiętajmy, by:
  • Zostawiać uchylone okna lub szyberdach;
  • Zostawiać psa w samochodzie tylko wieczorem – w dzień temperatury są zbyt wysokie; w samochodzie osobowym szybko robi się gorąco;
  • Kiedy pies, który pilnuje samochodu, ujada na przechodniów, należy ustawić auto w przestronnym miejscu;
  • Postawić miskę z wodą;
  • Zostawić w samochodzie zabawki i gumowe kości, którymi pies może się zająć;
  • Należy mieć baczenie na samochód pozostawiony na niestrzeżonym parkingu;
  • Nie pozostawiać psa samego przez zbyt długi czas.
Bezpieczeństwo w samochodzie
Większość psów jest przewożona samochodami bez zabezpieczenia. To stwarza zagrożenie dla innych pasażerów. To samo dotyczy przyczep.
Psy nie mogą pozostawać w czasie jazdy w przyczepie wagonowej. Za szkody wyrządzone przez niezabezpieczonego psa towarzystwa ubezpieczeniowe często odmawiają wypłaty odszkodowania. Są różne sposoby zabezpieczania psa w samochodzie.
  • W sklepach z akcesoriami dla zwierząt dostępny jest co najmniej kilka rodzajów psich pasów bezpieczeństwa. Mocowane są do pasów bezpieczeństwa. Nie trzeba od razu kupować najdroższych. Najważniejsze, aby część łącząca pas psa z pasem samochodowym była ruchoma i mogła obracać się we wszystkie strony, tak aby pies również mógł się poruszać. Wszystkie klamry i sprzączki powinny być metalowe.
  • Siatki chroniące dla psów zabezpieczają psa w czasie jazdy, np. podczas hamowania. Niestety okazało się mało praktyczne – podczas wypadku wylatują przez przednią szybę razem z psem.
  • Dobrze zabezpieczają kraty ochronne, ale przy cięższych wypadkach mogą się po prostu oderwać.
  • Boksy transportowe są bezpieczne, gdy są dobrze zamocowane do podłoża. Przymocowane paskiem do tylnego siedzenia nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia.
 
Z psem w samolocie
Coraz więcej urlopowiczów podróżuje samolotem ze swoimi psami. Zarówno towarzystwa pasażerskich linii lotniczych jak i czarterowych przygotowały się na przyjęcie czworonożnych gości.

Przewóz zwierzęcia
Przewóz zwierząt dozwolony jest wyłącznie po każdorazowym otrzymaniu wyraźnej zgody firmy przewożącej. Zgoda taka może dotyczyć wyłącznie kotów i psów. Jeśli zgoda zostanie wydana, przewóz zwierząt możliwy jest po spełnieniu określonych warunków.
  • Przewóz zwierząt dozwolony jest wyłącznie w specjalnych, do tego celu przeznaczonych klatkach, które każdorazowo muszą być akceptowane przez przewożącego, wraz z wszelkimi niezbędnymi zaświadczeniami o stanie zdrowia zwierzęcia, jak również innym dokumentami wymaganymi przez władze kraju odlotu, przylotu oraz wszystkich krajów tranzytowych. Niespełnienie niniejszych wymogów jest jednoznaczne z odmową przewozu zwierzęcia. Przewóz zwierzęcia może także podlegać innym ograniczeniom, a informację o nich można otrzymać na stanowiskach odprawy pasażerskiej bezpośrednio przed odlotem samolotu lub pod numerem infolinii danego przewoźnika.
  • Pies-przewodnik ,w kagańcu i na smyczy, w towarzystwie osoby niepełnosprawnej, która jest jego właścicielem, może być przewożony bezpłatnie w kabinie pasażerskiej. Pasażer jest zobowiązany poinformować linie o zamiarze przewozu psa-przewodnika bezzwłocznie po dokonaniu rezerwacji oraz stawić się na lotnisku celem dokonania odprawy pasażerskiej przynajmniej na 2 godziny przed planowanym odlotem samolotu.
  • Przewoźnik nie jest odpowiedzialny za zwierzę, którego dokumenty zostaną uznane za niewystarczające lub niekompletne. Pasażer, do którego należy przewożone zwierzę, jest odpowiedzialny za wszystkie koszty wynikające z faktu przewozu zwierzęcia bez odpowiednich dokumentów. Obowiązek ustalenia spisu dokumentów wymaganych przez władze kraju docelowego oraz krajów tranzytowych spoczywa na nas, jako przewożących zwierzę.
Psy w pomieszczeniu bagażowym
psa należy przewozić w stabilnym boksie transportowym. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się: powinno bez przeszkód stanąć w boksie, położyć wyciągnięte i móc się przekręcać. Jednak pojemnik taki nie może być zbyt duży ze względów bezpieczeństwa.
Na czas przeloty nie należy dawać psu miękkiego koca, lecz matę z tworzywa sztucznego. Uspokajająco działa pachnąca mata, znajoma część garderoby właściciela. Tylko bardzo pobudzone lub młode zwierzęta potrzebują środków uspokajających. Psa należy ulokować w boksie możliwie jak najpóźniej. Przed odlotem i po przylocie „żywy ładunek” można oddać i odebrać w specjalnych miejscach na lotnisku.

Podróże koleją
Przepisy obowiązujące w Polsce
Korzystając z krajowych przewozów koleją, musimy pamiętać o określonych przez przewoźnika zasadach.
  • Dorosły podróżny może przewozić tylko jednego psa, bez względu na jego wielkość, w dowolnej klasie wszystkich kategorii pociągów.
  • Opłata za przewóz psa wynosi 50% ceny bilety, obowiązujących w 2 klasie pociągu osobowego.
  • Pies musi mieć aktualne świadectwo szczepień.
  • Powinien mieć założony kaganiec i być trzymany na smyczy.
  • Żaden inny współpasażer w przedziale nie może zgłaszać zastrzeżeń, co do obecności psa. Nie dotyczy to psów służbowych i psów-przewodników.
  • Pies nie może zakłócać spokoju innych podróżnych.
  • Pies może być przewożony w wagonach sypialnych i w wagonach z miejscami do leżenia, jeżeli wykupimy wszystkie miejsca w przedziale.
  • Opiekun psa odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym pies przebywa.
  • W przypadku ujawnienia w pociągu psa przewożonego bez ważnego biletu, albo w większej liczbie niejeden pies na jednego dorosłego pasażera, oprócz odpowiedniej opłaty przewozowej, będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty.
  • Psu-przewodnikowi towarzyszącemu osobie niewidomej przysługuje ulga w wysokości 95% ceny bilety przy przejazdach w 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych.
Pies na pokładzie
Kiedy w latach pięćdziesiątych Grace Kelly przemierzał ocean na parowcu z Ameryki do Europy, aby zostać księżną Monaco, w drodze towarzyszył jej pudel. Nie miał problemów z chorobą morską. Ale zwierzęta cierpią na nudności tak samo, jak ludzie.
Nawet na niewielkie fale psy mogą zareagować panicznym strachem, bo nagle tracą grunt pod łapami. Ruchome podłoże wzbudza niepokój i przerażenie. Wchodząc na statek zachowajmy spokój, aby pies poczuł, że to co się dzieje, to całkiem zwyczajna rzecz i nie ma czego się bać.
Jeżeli planujemy dłuższą podróż statkiem wraz z naszym czworonogiem, sprawdźmy najpierw odwagę psa i jego reakcje związaną z przebywaniem w wodzie. W tym celu wystarczy zabrać psa na krótką przejażdżkę łodzią lub w rejs statkiem spacerowym po rzece.
Ogólnie rzecz biorąc, psy nie powinny uczestniczyć w długich wyprawach morskich na statkach lub jachtach, chyba ze od małego są do tego przyzwyczajone.




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Gorący piekarnik czy samochód w słońcu - nie ma żadnej różnicy!
 
Gorąco. Lata w naszym kraju coraz bardziej suche i gorące. Zwierzętom nie zawsze taka pogoda służy!
Pamiętajmy o wymianie wody w miskach naszych psów i kotów. Gospodarzy prosimy o zabezpieczenie wszystkim gatunkom zwierząt trzymanych w gospodarstwach wody i cienia. Pamiętajmy, że pomimo swego gospodarczego przeznaczenia powinny być traktowane humanitarnie przez całe ich życie. Nie przetrzymujmy zwierząt w ciasnych, nie wietrzonych pomieszczeniach, a już w żadnym wypadku nie pozostawiajmy ich w gorące dni w samochodach! Już 10 - 20 minut przegrzania zwierzęcia może skończyć się jego śmiercią! Takie gatunki zwierząt jak: króliki, świnki morskie, chomiki, papużki, często wystawiane są na balkony i działki “dla zdrowia”, Są to małe zwierzątka, którym pełne słońce może bardzo szybko zaszkodzić. Zapewnijmy im cień. W upały lepiej zrezygnujmy z narażania ich na pełne słońce.

UWAGA! Gdy zwierzę wykazuje objawy udaru (ślinienie się, chwiejny chód, oczopląs, drgawki) należy je ochłodzić w następujący sposób: zmoczyć łapy i głowę zimną wodą, ułożyć w cieniu. W razie braku poprawy zdrowia zgłosić się niezwłocznie ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Podróżując z psem lub kotem musimy pamiętać aby nie karmić go przed podróżą. Należy zabrać ze sobą miskę na wodę, a zwierzęta w czasie podróży poić i robić dla nich postoje. Pamiętajmy o psach ze spłaszczonym pyskiem (buldogi, buldożki, boksery, pekińczyki, Shih Tzu), one nie mogą być przeciążane nadmiernym treningiem, ograniczmy ich spacery podczas upałów do niezbędnego minimum, dłuższe spacery pozostawmy im na wieczór, gdy się nieco ochłodzi. Pamiętajmy też o wolno żyjących kotach i ptakach. Wystawmy im wodę w pojemniku po margarynie lub w blaszance po rybce. Na pewno w ten sposób pomożemy przetrwać upały tym bezbronnym stworzeniom.

Wystawiona miska z wodą w czasie upałów może uratować życie psom czy kotom.
W swoim ogrodzie, przed własnym sklepem, w okolicach śmietników osiedlowych - wystaw miskę i uratuj spragnione zwierzęta!
Pomaganie nie zawsze musi kosztować, wystarczy odrobina chęci.
Wystawcie miski z wodą i prześlijcie zdjęcia do nas: otoz-konin@wp.pl
Będziemy je publikować i promować pomaganie zwierzętom.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


MIMO CZTERECH ŁAP 
        SAME NIE POTRAFIĄ SPRZĄTAĆ


Na Nas, właścicielach psów spoczywa obowiązek sprzątania „pamiątek” po swoich pupilach !!
Postawmy sprawę jasno: STEREOTYP czy ZDROWIE??
Wybór należy do Ciebie – jeśli nie sprzątasz po swoim psie to zgadzasz się na to, że dziecko Twoich sąsiadów, ktoś Ci bliski może zarazić się pasożytami, nie wspominając o zakażeniach bakteryjnych. Nie wszystkie dzieci w porę myją ręce.
Wystarczy, że potraktujemy miasto jakby było naszym ogrodem, a obecność zwierząt nie będzie dodatkową uciążliwością dla nas samych i dla innych mieszkańców. Będziemy poruszać się bez obrzydzenia po ulicach, chodnikach i po parkach.

To nie takie trudne !!!

       Idąc na spacer z psem (na smyczy !) zabierz ze sobą papierową torebkę z łopatką;
       Uprzątnij nieczystość po psie do torebki i wrzuć do kosza na śmieci

DZIĘKUJEMY !




DZIĘKI TOBIE KONIN MOŻE BYĆ ŁADNIEJSZY I BEZPIECZNIEJSZY !!





NAWET MAŁY POLAK WIE - 
KAŻDY SPRZĄTA PO SWOIM PSIE



OGÓLNOPOLSKIE TOWARZYSTWO OCHRONY ZWIERZĄT ANIMALS
ODDZIAŁ W KONINIE
62-510 KONIN, UL. KARŁOWICZA 2/16
TEL.: 507 877 547

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz