DLACZEGO WARTO ADOPTOWAĆ ZWIERZĘ


Pies wzięty ze Schroniska to pies po przejściach. Dlatego często ta miłość to trudne uczucie. Trzeba przełamać ich nieufność, lęk i niepewność, a zdarza się, że i ukoić skrzywdzoną psią duszę. Nie znamy przecież przeszłości psa, nie wiemy czy i jakich urazów doznał ze strony ludzi lub innych zwierząt, a przecież takie doświadczenia ukształtowały jego charakter. Opiekunowie w Schronisku nie maja czasu, aby zapewnić wszystkim podopiecznym codzienną dawkę czułości i pieszczot, co dla większości czworonogów jest bardzo ważne. Dlatego wiele psów zaadoptowanych ze Schroniska bardzo szybko przystosowuje się do domowych warunków, które zawsze są lepsze od schroniskowych. Znalazłszy rodzinę potrafią być wdzięczne i oddane. Ale są tez takie, które są nieufne, zablokowane, trudno się asymilują, mają silne urazy. Praca nad nimi zajmie więc przyszłym ich opiekunom trochę czasu. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór psa pod względem psycho-fizycznym w taki sposób, by zminimalizować ewentualne problemy we wzajemnych relacjach między nowym opiekunem a jego podopiecznym.
Codzienna obserwacja zwierząt w Schronisku pozwala opiekunom zgromadzić wiele cennych informacji na temat ich usposobienia, zachowania i nawyków. Wiedza, które z nich roznosi przysłowiowa energia, a które wolą spędzać dzień w kącie kojca niemal nie ruszając się z miejsca. Są w stanie wychwycić przodowników stada oraz te psy, które chętnie temu stadu się podporządkowują. Wiedza wreszcie, które z nich bez wahania oddałyby dzienną porcję kaszy z mięsem w zamian za dodatkową chwilę pieszczot z opiekunem, a dla których kontakt fizyczny z człowiekiem w dalszym ciągu stanowi pewien problem. Wiedza ta stanowi jednak zaledwie połowę sukcesu. Niemożliwe jest bowiem odpowiednie skojarzenie pary właściciel-pies bez wcześniejszego dogłębnego poznania potencjalnego właściciela, jego rodziny, charakteru wykonywanej pracy, sposobu spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim jego wyobrażeń co do własnego psa. Pozornie informacje te mogą wydawać się błahe, ale dzięki nim ewentualny opiekun łatwiej pogodzi się z faktem, iż pies, który miał być wiernym towarzyszem rowerowych przejażdżek, nad uganianie się za rowerem swego nowego pana przedkłada drzemkę pod rozłożystym drzewem w kącie ogrodu, i bynajmniej nie robi tego przez złośliwość. Odpowiedni dobór zwierzęcia poparty wnikliwą analizą zachowań psa z jednej oraz usposobienia i stylu życia jego przyszłego właściciela z drugiej strony zwiększa szanse na to, iż nawiązana w ten sposób więź przyniesie korzyści obu zainteresowanym. Nowy właściciel zyska prawdziwego i wiernego przyjaciela, który po stokroć odwzajemni okazane mu miłość, dobroć i zrozumienie. Z kolei psu ułatwi to aklimatyzację i zniweluje szok związany z nowym środowiskiem, nowymi warunkami życia i nowym panem, nade wszystko zaś uchroni go przed koszmarem ponownego odrzucenia. Widać więc wyraźnie, jak ważną rolę w procesie adopcji odgrywa opiekun i czemu służy przeprowadzany przez niego wywiad. Przedstawiony poniżej przykładowy zestaw pytań ma na celu ułatwić mu to zadanie.

1 komentarz:

  1. Jest wiele rzeczy które przemawiają za tym, aby adoptować zwierzaka i ja również tak zrobiłem. Pewnego dnia pojechałem do schroniska i po prostu wybrałem tego co mi się najbardziej podobał. Teraz staram się o niego dbać jak tylko potrafię i chyba pupilek ne narzeka. Nawet ma specjalne perfumy https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy z których jak widać jest zadowolony.

    OdpowiedzUsuń