STERYLIZACJA ZWIERZĄT RATUJE IM ŻYCIE

Kastrując psy i koty nie robimy im krzywdy. Domowe zwierzęta dzięki sterylizacji nie chorują, a bezdomne nie mnożą się w sposób niekontrolowany.

Skoro życie psa czy kota wśród ludzi wpływa na jego instynkty i cykle płciowe, to pozbawienie go zdolności rozrodczych może mu oszczędzić bólu niezaspokojenia.

W środowisku naturalnym płodność zwierząt podlega nie tylko regulacji hormonalnej ale i skomplikowanym zależnościom w grupie osobników obu płci. Zwierzę udomowione funkcjonuje w nowej grupie, tym razem składającej się z ludzi, co musi w oczywisty sposób zmienić jego reakcje seksualne. Taka jest między innymi cena udomowienia. Inaczej mówiąc: zwierzę udomowione nie żyje zgodnie z naturą! Powinni to mieć na względzie ci właściciele zwierząt, którzy nie dopuszczają myśli o sterylizacji, uważając, że jest to wbrew naturze.

Dlaczego powinno się wysterylizować swoje zwierzę?
• nie sterylizowane psy i kocury w okresie godowym mogą sprawiać wiele kłopotów. Pod wpływem popędu płciowego uciekają z domu, wdają się w walki z innymi samcami, mogą w nich odnieść znaczące rany, które powodują zakażenia i choroby, mogą gnane instynktem zginąć w wypadku samochodowym. Jeśli zwierzęta przebywają większość czasu w domu mogą skierować swoje zaloty na domowników, przedmioty (meble) mogą stać się też nerwowe i agresywne. Kocury będą znaczyć moczem teren, którego zapach jest bardzo kłopotliwy do usunięcia.
• Niewysterylizowana suka ma cieczkę dwa razy w roku przez około 2-3 tygodnie i tak będzie przez prawie całe jej życie. Oznacz to kłopoty z czystością w domu, nadmierne pobudzenie zwierzęcia a na podwórku psy próbujące dostać się do twojej suczki. Suka może również pomimo twoich starać uciec i zajść w niechcianą ciążę. Znalezienie domu dla wszystkich szczeniąt, które się urodzą jest bardzo trudne a czasem niemożliwe. Zapewnienie im podstawowej opieki weterynaryjnej (szczepienie, odrobaczenie) często przekracza możliwości finansowe właściciela.
• Kotka w rui podobnie jak suka będzie przyciągać rzesze wielbicieli. Kotka może przejść 3 -4 ciąże w roku a w każdym miocie mieć nawet 5 do 6 młodych. Jak te wszystkie małe kotki znajdą nowe kochające domy, a jak same dorosną i urodzą kolejne młode –gdzie one wszystkie znajdą schronienie i jedzenie?
• Zwierzę domowe może naprawdę cierpieć stres i frustracje z powodu biologicznego pociągu. Niektórzy uważają zabieg za niezgodny z naturą, a czy takie jest jest uczenia psa siadania, aportowania lub kota załatwiania się w kuwecie? - Nie -Jest to forma ich przystosowania do życia z ludźmi w domu. Nie przywrócimy psom i kotom dzikiego sposobu życia, dlatego aby zaoszczędzić im stresów w domu powinniśmy wysterylizować naszych pupili.
Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa a rozmnażanie ich bez zapewnienie kolejnym pokoleniom odpowiednich warunków do życia jest niehumanitarne .

Na czym to polega?
Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez weterynarzy rutynowo. Zabiegi są wykonywane w pełnej narkozie i są całkowicie bezbolesne. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności zwierzęcia następuje po kilku dniach od zabiegu. Badania naukowe dowodzą, że dla zdrowia samicy nie jest konieczne posiadanie choćby raz w życiu potomstwa, poza tym zwierzęta nie tęsknią za tym czego nie poznały.

Kiedy należy przeprowadzić zabieg?
Zabieg sterylizacji można przeprowadzić w dowolnym momencie życia ale im wcześniej tym lepiej - u kotek należy przeprowadzić go po pierwszej rui ok. 6-9 miesiąca życia a kocurów podobnie po osiągnięciu dojrzałości płciowej (gdy zaczyna znaczyć). U psów samców najlepszy moment wypada po 10 miesiącu życia a u suk po pierwszej cieczce. Weterynarz pomoże ustalić najlepszy moment dla Twojego zwierzęcia.

Co zmieni się po zabiegu sterylizacji?
U suk i kotek z zasady nie występują żadne zmiany, kocury i psy natomiast tracą skłonność do włóczęgostwa i walk o samice. Zwierzęta nie uciekają, nie stają się tak często ofiarami wypadków samochodowych, bardziej przywiązują się do swoich opiekunów.

Kotki i kocury dalej chętnie polują na myszy, a psy i suki wiernie pilnują domostwa.

Często mówi się, że po sterylizacji zwierzę tyje.
Nie z powodu samej sterylizacji ale z powodu przejedzenia.
Zwierzę po zabiegu może nie potrzebować aż tyle pokarmu co przed, więc należy zwrócić uwagę aby go nie przekarmiać lub podawać odpowiednią dietę –istnieją specjalne karmy.

Jaki jest koszt sterylizacji?

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii aby zorientować się w kosztach tego zabiegu. Koszty w poszczególnych klinikach mogą się różnić między sobą. Tańsze są zabiegi samców, gdyż sam zabieg jest prostszy.
Pamiętaj, że sterylizacja to jednorazowy wydatek natomiast doraźne środki zaradcze tj. tabletki antykoncepcyjne (1tabletka ok.4 zł /raz w tygodniu =208 zł rocznie) czy zastrzyki hormonalne (40 –60zł co 4-5 m-cy = 200-300 zł. rocznie), są droższe po 2-3 latach stosowania a ponadto zwiększają ryzyko takich groźnych chorób jak cukrzyca, ropomacicze.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak oszczędzać posiadając zwierzęta tu https://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń